Olejowe Oczyszczanie Skóry – OCM

Olejowe Oczyszczanie Skóry

OCM – Oil Cleansing Method – czyli Olejowe Oczyszczanie Skóry

Metoda ta jest nie tylko doskonałym sposobem na dogłębne oczyszczenie skóry np. z makijażu, ale również bardzo skutecznym zabiegiem pielęgnacyjnym. Nie narusza naturalnego pH skóry. Stosowana regularnie posiada silne działanie nawilżające i regenerujące. Zmniejsza wydzielanie sebum i widoczność zaskórników, dzięki czemu polecana jest także przy skórze skłonnej do wyprysków. Delikatnie złuszcza i wyrównuje koloryt cery, nadając jej zdrowy, promienny wygląd. Dodatkowo wzmacnia brwi i rzęsy. Nakładając oleje na twarz równocześnie dbamy o paznokcie i skórki. Metoda ta nadaje się do każdego rodzaju skóry. Zaleca się ostrożność przy skórze wysoce naczynkowej i z bardzo aktywnym ropnym trądzikiem.

Jaki olej użyć?

[Więcej …]

Wpływ kwasów Omega 3 na nasze zdrowie.

Omega 3Kwasy Omega 3

Mają fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Stanowią wyjątkowy budulec naszych komórek. Dzięki nim błona komórkowa lepiej funkcjonuje, a to usprawnia wszystkie procesy życiowe. Biorą udział w stymulowaniu licznych procesów życiowych. Syntetyzują substancje biologicznie czynne niezbędne do regulacji pracy układu sercowo-naczyniowego, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, przewodu pokarmowego, układu oddechowego oraz nerek i narządów rozrodczych. Niedobory skutkują upośledzeniem wielu czynności organów wewnętrznych, zwiększoną podatnością na infekcje, oraz chorobami skórnymi.

[Więcej …]

Zdrowa pasta do zębów bez fluoru.

zdrowa pasta do zebow bez fluoru przepis
Olej kokosowy jest skuteczną alternatywą dla stosowania komercyjnych produktów higieny jamy ustnej zawierających chemiczne dodatki oraz siarczany i fluorki.
Zapobiega nie tylko próchnicy, ale znacząco poprawia stan zdrowia całej jamy ustnej oraz hamuje rozwój większości szczepów bakterii i drożdżaków. Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę „standardową dietę naszych czasów”: ubogą i składającą się przede wszystkim z przetworzonej żywności i cukru, tworzącą fantastyczne warunki dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Ważnym jest też, aby używać oleju kokosowego nierafinowanego i tłoczonego na zimno – jest on pełen składników odżywczych!

Poniżej przepis na nietoksyczną pastę do zębów: - Czytaj więcej

Naturalna odżywka do włosów na bazie oleju kokosowego.

naturalna odżywka do włosów
Olej kokosowy możesz używać jako odżywkę przed myciem. Wystarczy wmasować go w suche włosy i pozostawić na ok 1 godz, lub dłużej; po czym zmyć delikatnym szamponem. Możesz też, na jego bazie skomponować kosmetyki, które przewyższą ilością składników odżywczych wszystkie „kupne odżywki” razem wzięte!

Po co taka odżywka przed myciem?Czytaj więcej

Zrób sam swój naturalny lek – Olej z oregano.

Oregoano_oil_2Oregano (Origanum vulgare)

Zioło powszechnie używane w kuchni do przyprawiania dań mięsnych i makaronów. Zwane lebiodką pospolitą bądź dzikim majerankiem. Jest rośliną wieloletnią, tworzącą krzaczaste byliny. Któż by podejrzewał, że jest taką skarbnicą aktywnych składników? Oregano jest jednym z najsilniejszych środków antyseptycznych natury. Jest silnym lekiem przeciwzapalnym,a jego moc przeciwbólową można porównać z mocą morfiny.

Otóż już starożytni Grecy i Rzymianie wykorzystywali ją do celów leczniczych. Nazwa jej pochodzi od greckich słów ‚oros’ i ‚ganos’, oznaczających „radość z góry”.

Z czego składa się olej z oregano?

W skład oleju z oregano wchodzą fenole: tymol, karwakrol oraz terpeny – będące naturalnymi środkami grzybobójczymi, bakteriobójczymi, przeciwwirusowymi i anty pasożytniczymi.

Dlatego też olej z oregano jest skuteczny w walce z:

  • grzybami: Candida albican, Aspergillus.
  • bakteriami (nawet tymi odpornymi na antybiotyki): Staphylococcus aureus  – gronkowiec złocisty, Campylobacter jejuni (powodująca ostre zapalenie żołądka i jelit), E. Coli – pałeczka okrężnicy, Salmonella, Klebsiella pneumoniae – pałeczka zapalenia płuc, Pseudomonas aeruginosa – pałeczka ropy błękitnej, Listeria.
  • wirusami:  Coxsackie.
  • pasożytami: Giardia lamblia – ogoniastek jelitowy, Trypanosoma cruzi – świdrowiec amerykański.

[Więcej …]

Ocet jabłkowy – cudowny eliksir. Przepis i zastosowania.

Ocet jabłkowyCzym jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy poza kwasem octowym i jabłkowym posiada witaminy, sole mineralne, enzymy, aminokwasy, pektyny, witaminę A, B6, C, E, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwas pantotenowy, beta- karoten i likopen. Zawiera również minerały takie jak: sód, fosfor, potas, wapń, żelazo i magnez.

Najlepszą postacią octu z jabłek jest taki, który jest niepasteryzowany, niefiltrowany i niepodgrzewany, zawierający tzw. „matkę” – naturalną zawiesinę. Jak taki zdobyć? Na półkach sklepowych z pewnością będzie trudno o taki „żywy” ocet jabłkowy. Dlatego proponuję wykonanie octu jabłkowego samodzielnie co gwarantuje nam, że ocet nie będzie przechodził żadnych zbędnych procesów zmieniających go w produkt bezwartościowy. Sposób wykonania jest prosty dlatego, że większość pracy zdziała natura, przy udziale tlenu w odpowiedniej temperaturze. Nasza praca polega tylko na znalezieniu najlepszych jabłek i rozdrobnieniu ich. Najlepsze jabłka na ocet to te „zimowe”, gdyż zawierają one najwięcej cukrów. Jabłka muszą pochodzić ze sprawdzonego źródła, najlepiej od lokalnego gospodarza takie ekologiczne i niepryskane. [Więcej …]

Oleje nierafinowane w walce z łuszczycą.

Naturalne lekarstwa na łuszczycę, egzemę, atopowe zapalenie skóry i inne.

Jeśli masz łuszczycę, prawdopodobnie próbowałeś/łaś już wiele środków do jej leczenia. Od maści sterydowych, które działają bardzo silnie (a po których odstawieniu najczęściej łuszczyca powraca ze zdwojoną siłą), przez witaminę A, do produktów z kwasem salicylowym i naświetlań UV. Czas i siła działania tych leków są różne.

Jeśli to czytasz, zapewne żaden środek nie był wystarczająco skuteczny.

Sposób istnieje. Należy zadbać o swój organizm z zewnątrz, ale i od wewnątrz. Zamiast usuwać tymczasowo powierzchowne skutki choroby, pomóż organizmowi samemu ją zwalczyć. [Więcej …]

Heksan – rozpuszczalnik stosowany w przemyśle spożywczym.

heksanKrótka charakterystyka heksanu – rozpuszczalnika powszechnie stosowanego w przemyśle olejarskim.

Najstarszą metodą otrzymywania oleju z nasion jest tłoczenie. Jednakże, w wytłokach pozostaje jeszcze ok 15%-20% tłuszczu co skłania przemysł olejarski do stosowania tzw. ekstrakcji rozpuszczalnikiem.

Proces ekstrakcji polega na zanurzaniu wytłoków (miazgi nasiennej) w heksanie (rozpuszczalniku ropopochodnym). Wówczas, w wyniku dyfuzji, wydobywa się pozostały w wytłokach tłuszcz. Powstałą frakcję poddaje się destylacji celem usunięcia rozpuszczalnika. Wydajność wzrasta o kolejne kilkanaście procent i wszyscy zadowoleni. Ale czy na pewno wszyscy?
[Więcej …]

Proces rafinacji. Dlaczego nierafinowane?

Pełne smaku i aromatu zdrowe oleje nierafinowane są dla większości ludzi czymś zupełnie obcym. Niewielka jest grupa ludzi zdających sobie sprawę, że olej posiada smak i zapach. Olej rzepakowy pachnący kwitnącym polem rzepaku, olej słonecznikowy o smaku słonecznika, lekko orzechowy smak oleju lnianego i cudownie delikatny aromat kokosa w oleju kokosowym.

  Nierafinowane oleje często nie są tak klarowne jak oleje rafinowane i nie posiadają tak długich terminów przydatności do spożycia. W zamian za te „niedogodności” posiadają swój smak i zapach, oraz kryją w sobie skarbnicę naturalnych składników odżywczych, witamin, minerałów, niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz składników antyoksydacyjnych i prozdrowotnych.

  Oleje nierafinowane są wyciskane tylko mechanicznie (w prasach). Proces ten odbywa się bez udziału wysokich temperatur. Często oleje te są raz przecedzane aby usunąć z nich pozostałości roślinne. Nierafinowane oleje nie tracą witaminy E, która jest naturalnym konserwantem chroniącym je przed jełczeniem. [Więcej …]