Zimo tłoczony i nierafinowany olej z ostropestu plamistego to dobroczynne źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, fitosteroli, witaminy E oraz flawonolignanów. Olej zawiera ok 9% kwasów nasyconych, 22% kwasów jednonienasyconych (Omega 9) oraz 57% kwasów wielonienasyconych (głównie Omega 6). Fitosterole oraz kompleks falownolignanów (sylimaryna) wraz z kwasami nienasyconymi i witaminą E składają się na prozdrowotne działanie oleju z ostropestu. Tak bogaty skład sprawia, że jest on doskonałym, naturalnym olejem wspomagającym pracę naszego organizmu.
Oleje Nierafinowane
Męska sprawa – testosteron.
Niedawno otrzymałam maila z bardzo ciekawym zapytaniem. Pytanie było o poprawę płodności poprzez stosowanie zewnętrzne olejów z wysoką zawartością witaminy E oraz o oleje do higieny intymnej. Stwierdziłam, że więcej osób może okazać się zainteresowanych tematem :)
Nie potrafię powiedzieć, czy witamina E stosowana zewnętrznie może wpłynąć na płodność. Proponuję, aby olej z wysoką jej zawartością w pierwszej kolejności spożywać, a smarowanie zewnętrzne potraktować tylko jako ewentualne uzupełnienie. Witamina E jest cenionym sprzymierzeńcem młodości i płodności zarówno mężczyzn jak i kobiet!
Wpływ kwasów Omega 3 na nasze zdrowie.
Kwasy Omega 3
Mają fundamentalne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Stanowią wyjątkowy budulec naszych komórek. Dzięki nim błona komórkowa lepiej funkcjonuje, a to usprawnia wszystkie procesy życiowe. Biorą udział w stymulowaniu licznych procesów życiowych. Syntetyzują substancje biologicznie czynne niezbędne do regulacji pracy układu sercowo-naczyniowego, ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, przewodu pokarmowego, układu oddechowego oraz nerek i narządów rozrodczych. Niedobory skutkują upośledzeniem wielu czynności organów wewnętrznych, zwiększoną podatnością na infekcje, oraz chorobami skórnymi.
Zdrowa pasta do zębów bez fluoru.
Olej kokosowy jest skuteczną alternatywą dla stosowania komercyjnych produktów higieny jamy ustnej zawierających chemiczne dodatki oraz siarczany i fluorki. Zapobiega nie tylko próchnicy, ale znacząco poprawia stan zdrowia całej jamy ustnej oraz hamuje rozwój większości szczepów bakterii i drożdżaków. Jest to bardzo ważne, biorąc pod uwagę „standardową dietę naszych czasów”: ubogą i składającą się przede wszystkim z przetworzonej żywności i cukru, tworzącą fantastyczne warunki dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Ważnym jest też, aby używać oleju kokosowego nierafinowanego i tłoczonego na zimno – jest on pełen składników odżywczych!
Poniżej przepis na nietoksyczną pastę do zębów: – Czytaj więcej
Naturalna odżywka do włosów na bazie oleju kokosowego.
Olej kokosowy możesz używać jako odżywkę przed myciem. Wystarczy wmasować go w suche włosy i pozostawić na ok 1 godz, lub dłużej; po czym zmyć delikatnym szamponem. Możesz też, na jego bazie skomponować kosmetyki, które przewyższą ilością składników odżywczych wszystkie “kupne odżywki” razem wzięte!
Po co taka odżywka przed myciem? – Czytaj więcej
Zrób sam swój naturalny lek – Olej z oregano.
Oregano (Origanum vulgare)
Zioło powszechnie używane w kuchni do przyprawiania dań mięsnych i makaronów. Zwane lebiodką pospolitą bądź dzikim majerankiem. Jest rośliną wieloletnią, tworzącą krzaczaste byliny. Któż by podejrzewał, że jest taką skarbnicą aktywnych składników? Oregano jest jednym z najsilniejszych środków antyseptycznych natury. Jest silnym lekiem przeciwzapalnym,a jego moc przeciwbólową można porównać z mocą morfiny.
Otóż już starożytni Grecy i Rzymianie wykorzystywali ją do celów leczniczych. Nazwa jej pochodzi od greckich słów ‘oros’ i ‘ganos’, oznaczających „radość z góry”.
Z czego składa się olej z oregano?
W skład oleju z oregano wchodzą fenole: tymol, karwakrol oraz terpeny – będące naturalnymi środkami grzybobójczymi, bakteriobójczymi, przeciwwirusowymi i anty pasożytniczymi.
Dlatego też olej z oregano jest skuteczny w walce z:
- grzybami: Candida albican, Aspergillus.
- bakteriami (nawet tymi odpornymi na antybiotyki): Staphylococcus aureus – gronkowiec złocisty, Campylobacter jejuni (powodująca ostre zapalenie żołądka i jelit), E. Coli – pałeczka okrężnicy, Salmonella, Klebsiella pneumoniae – pałeczka zapalenia płuc, Pseudomonas aeruginosa – pałeczka ropy błękitnej, Listeria.
- wirusami: Coxsackie.
- pasożytami: Giardia lamblia – ogoniastek jelitowy, Trypanosoma cruzi – świdrowiec amerykański.
Oleje nierafinowane w walce z łuszczycą.
Naturalne lekarstwa na łuszczycę, egzemę, atopowe zapalenie skóry i inne.
Jeśli masz łuszczycę, prawdopodobnie próbowałeś/łaś już wiele środków do jej leczenia. Od maści sterydowych, które działają bardzo silnie (a po których odstawieniu najczęściej łuszczyca powraca ze zdwojoną siłą), przez witaminę A, do produktów z kwasem salicylowym i naświetlań UV. Czas i siła działania tych leków są różne.
Jeśli to czytasz, zapewne żaden środek nie był wystarczająco skuteczny.
Sposób istnieje. Należy zadbać o swój organizm z zewnątrz, ale i od wewnątrz. Zamiast usuwać tymczasowo powierzchowne skutki choroby, pomóż organizmowi samemu ją zwalczyć. [Więcej …]
Heksan – rozpuszczalnik stosowany w przemyśle spożywczym.
Krótka charakterystyka heksanu – rozpuszczalnika powszechnie stosowanego w przemyśle olejarskim.
Najstarszą metodą otrzymywania oleju z nasion jest tłoczenie. Jednakże, w wytłokach pozostaje jeszcze ok 15%-20% tłuszczu co skłania przemysł olejarski do stosowania tzw. ekstrakcji rozpuszczalnikiem.
Proces ekstrakcji polega na zanurzaniu wytłoków (miazgi nasiennej) w heksanie (rozpuszczalniku ropopochodnym). Wówczas, w wyniku dyfuzji, wydobywa się pozostały w wytłokach tłuszcz. Powstałą frakcję poddaje się destylacji celem usunięcia rozpuszczalnika. Wydajność wzrasta o kolejne kilkanaście procent i wszyscy zadowoleni. Ale czy na pewno wszyscy?
[Więcej …]
Proces rafinacji. Dlaczego nierafinowane?
Pełne smaku i aromatu zdrowe oleje nierafinowane są dla większości ludzi czymś zupełnie obcym. Niewielka jest grupa ludzi zdających sobie sprawę, że olej posiada smak i zapach. Olej rzepakowy pachnący kwitnącym polem rzepaku, olej słonecznikowy o smaku słonecznika, lekko orzechowy smak oleju lnianego i cudownie delikatny aromat kokosa w oleju kokosowym.
Nierafinowane oleje często nie są tak klarowne jak oleje rafinowane i nie posiadają tak długich terminów przydatności do spożycia. W zamian za te “niedogodności” posiadają swój smak i zapach, oraz kryją w sobie skarbnicę naturalnych składników odżywczych, witamin, minerałów, niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz składników antyoksydacyjnych i prozdrowotnych.
Oleje nierafinowane są wyciskane tylko mechanicznie (w prasach). Proces ten odbywa się bez udziału wysokich temperatur. Często oleje te są raz przecedzane aby usunąć z nich pozostałości roślinne. Nierafinowane oleje nie tracą witaminy E, która jest naturalnym konserwantem chroniącym je przed jełczeniem. [Więcej …]
Zdrowy antyperspirant.
Chciałam podzielić się odkryciem jakim jest domowy dezodorant. Polecam każdemu zrobienie go – to banalnie prosty przepis, ale o tym za chwilę…
Jak wiadomo antyperspiranty zawierają w swoim składzie wiele składników bardzo niebezpiecznych dla naszego zdrowia między innymi: aluminium oraz substancje blokujące/zamykające pory. Pamiętajmy też, iż większość z nas aplikuje go nawet kilkukrotnie w ciągu dnia w miejscu bardzo ważnych pachowych węzłów chłonnych. Węzły chłonne stanowią bardzo istotny element układu immunologicznego, maja za zadanie filtrowanie limfy i wytwarzanie przeciwciał. Nie sądzę, by aplikowanie aluminium pomagało w ich prawidłowym funkcjonowaniu…