Zasady zdrowego życia, dobrego zdrowia.

Start 9 Styl życia 9 Zasady zdrowego życia, dobrego zdrowia.
Zasady zdrowego życia, dobrego zdrowia

Wiele osób nas pyta o olej, czy inny środek na taką, czy inną dolegliwość. Faktycznie różne produkty mają swoje „magiczne” właściwości, są bardzo pomocne w różnych problemach, na które nie ma „pigułki”. Zachowana jednak musi być podstawa zdrowego stylu życia, na co często nie zwracamy uwagi, a co jest kluczowe! Spisaliśmy kilka zasad, które sami staramy się stosować w życiu codziennym. Artykuł ten będzie żywy, będziemy go modyfikować do czasu, gdy skończymy mieć pomysły w tym kierunku :)

Swoje przekonania ugruntowaliśmy ostatnio na obszernym szkoleniu z zakresu dietetyki klinicznej prowadzonym przez Ajwen Team – pozdrawiamy! :)

  1. Nie stresujemy się – długo utrzymujący się kortyzol bardzo negatywnie i prozapalnie wpływa na cały organizm, powodując kolejne dolegliwości w różnych jego obszarach.
  2. Wychodzimy na powietrze, spacerujemy co najmniej 5-10 tys. kroków dziennie, nie unikamy słońca.
  3. Unikamy chemii w żywności, w kosmetykach, czytamy składy, ze zrozumieniem. Spożywamy produkty możliwie najmniej przetworzone termicznie i chemicznie.
  4. Nie smażymy, nie spożywamy tłuszczów rafinowanych.
  5. Nie przejadamy się, minimalizujemy węglowodany w diecie (głównie cukier rafinowany, sól rafinowana, chleb, zboża) na rzecz dobrej jakości tłuszczów roślinnych i zwierzęcych i dobrej jakości białka (np. mięso ze sprawdzonego źródła, dziczyzna, nie z marketu). Nie łączymy białek z węglowodanami w jednym posiłku.
  6. Wędliny ze sklepu to nie produkty spożywcze naszym zdaniem, zbyt wiele w nich szkodliwych dodatków.
  7. Staramy się jeść maksymalnie 3 razy dziennie, w międzyczasie nie podjadać (wyjątek – owoc godzinę przed posiłkiem). Organizm potrzebuje niezakłóconego czasu na trawienie i odpoczynek po jedzeniu.
  8. Nie pijemy do posiłków – pijemy tylko wodę z odrobiną soli przed posiłkami (10-15 minut) lub 2 godziny po nich.
  9. Przed jedzeniem białkowym warto zakwasić żołądek np. octem jabłkowym z wodą.
  10. Wysypiamy się (do łóżka przed 22:00, wstajemy koło 6).
  11. Kolacja, najlepiej lekka, węglowodanowa, najpóźniej 2 godziny przed pójściem spać, aby pokarm zdążył się strawić przed snem, a wątroba miała energię w nocy do oczyszczenia toksyn z organizmu. Wątroba swą intensywną pracę zaczyna po 22:00, nie zakłócajmy tego utratą energii na trawienie.
  12. Im mniej węglowodanów w ciągu dnia, tym rzadziej będziemy odczuwać uczucie głodu.
  13. Zęby myjemy wyłącznie pastą bez fluoru
  14. Wyłączamy telewizor (o ile mamy), stresujące złymi wiadomościami media publiczne.
  15. Nie stresujemy się, aby dopełnić wszystkie powyższe zasady :) Możemy wprowadzać zmiany stopniowo z entuzjazmem, obserwując poprawę samopoczucia.

Wielkim producentom nie zależy na naszym zdrowiu. W zetknięciu z reklamami, sponsorowanymi wiadomościami jesteśmy często bezsilni, trudno jest ocenić co jest dobre, a co niewłaściwe. Odcięcie się od tych sygnałów pomoże się wyciszyć, poczuć naturalne instynkty, obudzić się z letargu medialnego.

Najnowsze wpisy

1 komentarz

  1. Kaldekor

    Wspomniany przez ciebie zdrowy styl życia to nie tylko dieta i aktywność fizyczna, ale także otaczające nas środowisko. Otoczenie, w którym spędzamy większość czasu, czyli nasze wnętrza mieszkalne, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Warto dbać o jakość powietrza w naszych domach, wybierając rośliny domowe, które naturalnie oczyszczają powietrze. Co więcej, aranżując przestrzeń, pomyślmy o komfortowych meblach, które wspierają nasze zdrowie, jak ergonomiczne krzesła do pracy czy odpowiednio dobrana lampa do czytania. Wspomniany przez ciebie stres jest czynnikiem, z którym walczymy na co dzień. Dlatego warto zaaranżować wnętrze w stylu skandynawskim lub minimalistycznym, które sprzyjają relaksowi i pomagają się wyciszyć. Kolory, tekstury, oświetlenie, wszystko to wpływa na nasze samopoczucie. W kuchni warto wybierać meble i akcesoria, które ułatwiają zdrowe gotowanie, a w jadalni takie, które sprzyjają wspólnemu spędzaniu czasu przy posiłkach. Dziękuję za inspirujący tekst i przypomnienie o tym, jak ważny jest holistyczny podejście do zdrowia.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy