Oleje z kwasem GLA a hormony: jak wpływają na równowagę hormonalną?

Start 9 Aktualności 9 Oleje z kwasem GLA a hormony: jak wpływają na równowagę hormonalną?

Kwas GLA, czyli kwas gamma-linolenowy, to istotny nienasycony kwas tłuszczowy, który odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. W tym artykule znajdziesz informacje dotyczące tego, gdzie występuje kwas gamma-linolenowy oraz jak działa na gospodarkę hormonalną człowieka. Zapraszam do lektury!

Przykłady olejów z kwasem GLA

Zastanawiasz się, gdzie występuje kwas gamma-linolenowy? Łatwo przyswajalnym źródłem kwasu GLA są oleje roślinne. Musisz jednak wiedzieć, że ten cenny kwas występuje niezwykle rzadko w przyrodzie i znaleźć go można tylko w czterech olejach roślinnych.

Najbogatszym źródłem kwasu γ-linolenowego jest olej z ogórecznika (Borago officinalis), charakteryzujący się zawartością kwasu GLA na poziomie 20-22% oraz obecnością ok. 18% kwasów Omega 9, witamin, garbników, flawonoidów i mikroelementów. Olej z ogórecznika wpływa na regulację hormonów w organizmie. W praktyce często jest stosowany w kontekście łagodzenia objawów związanych z cyklem menstruacyjnym, takich jak bolesne miesiączki czy napięcie przedmiesiączkowe (PMS).

Ponadto niektóre kobiety korzystają z tego naturalnego środka również w okresie menopauzy, gdzie równowaga hormonalna ulega istotnym zmianom. Olej z ogórecznika dzięki naturalnie zawartym substancjom przeciwzapalnym ma także pozytywny wpływ na układ oddechowy, trawienny i sercowo-naczyniowy. Jego korzyści zdrowotne obejmują także łagodzenie dolegliwości skórnych, takich jak egzema czy trądzik oraz wspieranie układu odpornościowego.

Olej z pestek czarnej porzeczki również jest doskonałym źródłem kwasu GLA. Ceniony jest ze względu na swoje prozdrowotne właściwości i bogactwo składników bioaktywnych takich jak: kwas GLA (ok. 10-15%), Omega 3 (15%), Omega 9 (13%) oraz fitosterole roślinne, flawonoidy, karotenoidy, polifenole i wysoki poziom witaminy E – aż 118 mg / 100 g! Pełni istotną rolę w utrzymaniu zdrowego układu sercowo-naczyniowego, wpływając korzystnie na profil lipidowy i redukując ryzyko chorób serca. Olej ten wykazuje także pozytywne działanie na zdrowie skóry, dzięki właściwościom nawilżającym i łagodzącym oraz dzięki zawartości polifenoli i witaminy E wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe. Może być stosowany zarówno wewnętrznie, poprzez spożycie, jak i zewnętrznie, w postaci olejku stosowanego do pielęgnacji skóry. Działając przeciwutleniająco, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób przewlekłych o podłożu zapalnym.

Bogatym źródłem kwasu GLA jest także olej z wiesiołka (Oenothera biennis). Zawiera ok, 8-10% GLA oraz ponad 60 mg / 100 g witaminy E. Jego właściwości prozdrowotne skupiają się przede wszystkim na redukcji stanów zapalnych, co jest szczególnie korzystne dla osób z chorobami stawów po urazach, oraz zmagających się z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Dodatkowo olej z wiesiołka pozytywnie wpływa na stan skóry, regulację cyklu menstruacyjnego oraz zdrowie serca.

Olej konopny (Cannabi­s Sativa) również zawiera niewielką ilość kwasu GLA Obecność tego cennego kwasu oscyluje na poziomie ok. 1-3%. Ponadto w oleju z nasion konopi znajdujemy ok. 18-20% kwasów Omega 3 co czyni go olejem zrównoważonym z idealną proporcją kwasów tłuszczowych omega 6 do Omega 3. Olej konopny jest znany ze swojego działania przeciwzapalnego oraz wywierającego korzystny wpływ na łagodzenie bólu i poprawę jakości snu. Działa kardioprotekcyjnie oraz wspierająco dla układu immunologicznego. Pozytywnie wpływa na stan skóry i wspiera gospodarkę hormonalną organizmu. Jego działanie przeciwnowotworowe jest przedmiotem ciągłych badań i dyskusji w świecie nauki.

Nasz sklep ze zdrową żywnością oferuje wysokiej jakości oleje, które warto włączyć do swojej diety.

Oleje z kwasem GLA, a równowaga hormonalna

Kwas GLA (gamma-linolenowy) to substancja kluczowa dla wielu procesów biologicznych w organizmie człowieka. Odgrywa istotną rolę jako prekursor prostaglandyn, rodziny związków chemicznych o działaniu zbliżonym do hormonów. Dzięki nim kwas GLA może wpływać na cykl menstruacyjny i przyczyniać się do utrzymania równowagi hormonalnej. Działa korzystnie na jakość skóry, poprawiając nawilżenie i elastyczność. Wykazuje właściwości przeciwzapalne. GLA jest niezbędny do prawidłowego działania układu immunologicznego.

Kwas GLA wpływa na procesy starzenia się, stan skóry czy nastrój, ale najistotniejsze jest jego działanie na układ hormonalny. Dlatego GLA jest kluczowym składnikiem zdrowej diety.

Jak stosować oleje z kwasem GLA dla równowagi hormonalnej?

Stosowanie olejów z kwasem GLA zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb organizmu, ale generalnie zalecane jest regularne spożywanie tych olejów w ramach zrównoważonej diety. Tym bardziej że są one smaczne, a w połączeniu z innymi produktami spożywczymi potrafią stworzyć pełnowartościowy posiłek.

Dawkowanie olejów z kwasem GLA

Nie ma jednej uniwersalnej dawki olejów z zawartością kwasu GLA, która byłaby idealna dla każdego. Niektóre osoby, ze względu na swój stan zdrowia, mogą potrzebować większej ilości kwasu GLA niż inne. Najlepiej jest zacząć od mniejszej ilości i stopniowo zwiększać, obserwując reakcję organizmu.

Kwas GLA – właściwości i podsumowanie

Kwas GLA jest, obok pozostałych nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezbędnym składnikiem naszej diety i przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia. Ma szereg właściwości zdrowotnych, które mogą pomóc w utrzymaniu równowagi hormonalnej, poprawić stan skóry, wspomóc funkcje immunologiczne czy walkę z procesami zapalnymi. Oleje zawierające kwas GLA stanowią potężne narzędzie poprawy jakości naszego życia. Mając na uwadze ich szeroki wachlarz korzyści, możemy bez wahania powiedzieć, że kwas GLA to nasz nieodzowny sojusznik na drodze do zdrowia i dobrej kondycji.

Najnowsze wpisy

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne wpisy