Olej z kolendry to cenny sojusznik dla naszego układu oddechowego. Zawiera on unikatową kombinację składników, które mogą znacząco przyczynić się do poprawy funkcjonowania płuc i dróg oddechowych. Korzyści płynące ze stosowania oleju z kolendry wynikają z jego unikalnej kompozycji fitoskładników, która obejmuje składniki takie jak olejki eteryczne, w tym linalol, który ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe słynne ze swoich właściwości przeciwzapalnych. W tym artykule opowiemy jak stosować olej z kolendry oraz jakie wykazuje właściwości.
Olej z kolendry w leczeniu dróg oddechowych
Jak działa olej z kolendry? Właściwości, jakie wykazuje, sprawiły, że w wielu różnych kulturach świata wykorzystywany jest w leczeniu takich dolegliwości jak kaszel, grypa czy nawet astma. Rozszerza drogi oddechowe i ułatwia oczyszczanie błony śluzowej układu oddechowego. W przypadku astmy istotne jest zastosowanie oleju z kolendry, ponieważ pomaga on uspokoić układ nerwowy i zmniejszyć skurcze dróg oddechowych. Zastosowanie oleju z kolendry sprawia, że ataki astmy stają się mniej dokuczliwe. Olej wykazuje także potencjał w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, dzięki jego działaniu przeciwwirusowemu i przeciwbakteryjnemu. Olej z kolendry rozszerza drogi oddechowe oraz rozrzedza wydzieliny śluzowe, dlatego ma działanie wykrztuśne. Przy chorobach przeziębieniowych i kaszlu zaleca się stosowanie po 1-2 kropli oleju z kolendry 4-6 razy dziennie, ułatwi to oczyszczenie dróg oddechowych.
Jak olej z kolendry działa na płuca?
Właściwości oleju z kolendry wynikają z obecności składników aktywnych w jego składzie. Mowa tu przede wszystkim o olejkach eterycznych, w które obfituje olej z kolendry tj. coriandrol (linalol), geraniol i pinen. Dzięki temu olej z kolendry wpływa na układ oddechowy, łagodzi stany zapalne, zwalcza infekcje bakteryjne, a także łagodzi skurcze mięśni gładkich, które są częstą przyczyną kaszlu. Wspomaga zarówno funkcje obronne organizmu, jak i procesy regeneracyjne w obrębie układu oddechowego. Przy przeziębieniu olej wspiera oczyszczanie dróg oddechowych.
Praktyczne zastosowania oleju z kolendry dla lepszego oddychania
Poprawa samopoczucia i wsparcie działania wykrztuśnego podczas choroby – to oferuje olej z kolendry. Dawkowanie może być zróżnicowane, w zależności od np. masy ciała – w diecie zaleca się od kilku do kilkudziesięciu kropel dziennie. A więc jak stosować olej z kolendry?
-
Kilka kropli oleju można dodać do sałatek, przystawek, sosów lub innych zimnych potraw. Olej można połączyć z oliwą lub innym olejem zimnotłoczonym.
-
Olej kolendrowy na miodzie lub w mleku (4-6 kropli oleju / 3-4 razy dziennie). Tak przygotowane mleko można pić kilka razy dziennie przy przeziębieniu, kaszlu, grypie, osłabieniu, a także przy złym samopoczuciu i depresji.
-
Niewielką ilość oleju można dodać do kąpieli, która pomoże zrelaksować ciało i ułatwić oddychanie. Olej z kolendry można również dodać do kominka aromatycznego lub dyfuzora, co pomoże oczyścić powietrze w pomieszczeniu.
-
Olej może być stosowany bezpośrednio na skórę, po uprzednim zmieszaniu z olejem nośnym, na przykład z oliwą z oliwek lub z olejem kokosowym. Będzie to pomocne w łagodzeniu stanów zapalnych i bólów mięśni związanych z przeziębieniem lub grypą.
Olej z kolendry w aromaterapii
Aromaterapia z użyciem oleju z kolendry jest korzystna nie tylko dla układu oddechowego. Jego ciepły, pikantny aromat pomaga uspokoić umysł i ciało, wprowadzając w stan relaksu. Unikalny zapach poprawia nastrój, uspokaja, a co za tym idzie – wpływa na poprawę komfortu oddychania. Właśnie dlatego olej z kolendry jest często stosowany w inhalatorach oraz w trakcie masaży. To świetny produkt, który może być stosowany zewnętrznie i wewnętrznie.
Bezpieczeństwo i wskazówki dotyczące stosowania oleju z kolendry
Zastosowanie oleju z kolendry przynosi wiele korzyści zdrowotnych, jednak jak każdy suplement diety, wymaga zachowania pewnych środków ostrożności i stosowania się do ustalonego dawkowania, aby zapewnić jego bezpieczeństwo i skuteczność.
-
Olej z kolendry na skórę: przed rozpoczęciem nakładania oleju na skórę, warto przeprowadzić test na małym fragmencie ciała, aby sprawdzić, czy nie wystąpią żadne reakcje alergiczne. To istotne, ponieważ każdy organizm ma swoją specyfikę i reakcja na olej może się różnić. Należy też unikać ekspozycji posmarowanej skóry na słońce, ponieważ kolendra jako jeden z przedstawicieli selerowatych może działać fotouczulająco,
-
Nadciśnienie: olej z kolendry powinien być stosowany ostrożnie w przypadku stosowania lekarstw na nadciśnienie, ponieważ nasila działanie tych specyfików. W nasionach kolendry znajduje się czynnik antywitaminowy (antyB1), dlatego oleju nie powinno się stosować razem z witaminą B1. Należy więc pamiętać o rozdzielnej suplementacji witaminy B1 oraz oleju. Olej z kolendry stosujmy zgodnie z zaleceniami producenta i podanym dawkowaniem, chyba że lekarz fitoterapeuta zaleci inaczej.
-
Alergia: osoby z alergią na kolendrę lub inne rośliny z rodziny selerowatych mogą doświadczyć reakcji alergicznej na olej z kolendry. Objawy alergii mogą obejmować wysypkę, świąd, trudności w oddychaniu lub obrzęk. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy zaprzestać stosowania oleju.
-
Przechowywanie: aby zachować świeżość i skuteczność oleju, przechowuj go w ciemnym i chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła, a po otwarciu w lodówce. Tym sposobem zminimalizujesz ryzyko utleniania i zepsucia oleju.
Olej z kolendry – naturalny sprzymierzeniec płuc
Olej z kolendry to przydatny wspomagacz dla naszego układu oddechowego. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym jest skutecznym narzędziem w naturalnej ochronie przed infekcjami i w walce z zapaleniami. Pamiętając o odpowiednim dawkowaniu i sposobach stosowania, można bezpiecznie włączyć ten cenny olej do swojego codziennego menu, ciesząc się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Wybierz nasz sklep ze zdrową żywnością i sięgnij po olej z pewnego źródła, gdzie będziesz mieć gwarancję doskonałej jakości.
Dodaj komentarz