Jelito drażliwe – (Irritable Bowel Syndrome – IBS)
Postępowanie dietetyczne przy zaostrzeniu objawów jelita drażliwego opiera się na tzw. diecie LOW FODMAP. To podstawa, która wymaga ok. 4-6 tygodni większych wyrzeczeń i przede wszystkim sumienności. Natomiast po „uspokojeniu się” objawów można powolutku wracać do wcześniej wyeliminowanych produktów oczywiście biorąc pod uwagę ewentualnie indywidualne nietolerancje. (Test na nietolerancje warto sobie zrobić jeszcze przed rozpoczęciem eliminacji np. test Food Detective, który można przeprowadzić samodzielnie w zaciszu domowym).
Dieta LOW FODMAP jest dietą eliminacyjną, która wyklucza spożywanie produktów bogatych w węglowodany łatwo fermentujące czyli takie, które zawierają spore ilości oligosachrydów, disacharydów, monosacharydów oraz polioli. Zaliczają się tu produkty:
- zawierające laktozę (nabiał),
- fruktozę (owoce) oraz
- alkohole cukrowe (słodziki typu ksylitol).
Produkty te niestety mają skłonność do nasilania objawów IBS – dzieje się tak dlatego, że gdy trafią w postaci niezmienionej do jelita to stają się przyczyną nagromadzania płynów (mają działanie osmotyczne) – > płyny przyspieszają ruchy jelit i szybko „przesuwają” zawartość jelita cienkiego do jelita grubego, gdzie następuje fermentacja, podczas której powstaje sporo dwutlenku węgla i wodoru – > zachodzą niezliczone przemiany i ostatecznie powstaje siarkowodór i metan. Wszystko to wywołuje uczucie dyskomfortu w postaci:
- odczucia „przelewania”,
- bólu,
- skurczy jelit,
- wzdęć,
- biegunek bądź zaparć.
W takim przypadku należy wyeliminować z diety takie produkty:
- niektóre warzywa (cebulę, czosnek, por, kapustę, brokuły, kalafior, brukselkę, szparagi, karczochy, buraki),
- warzywa strączkowe (groszek, fasolę, soję, soczewicę, ciecierzycę),
- grzyby,
- owoce (jabłka, gruszki, śliwki, nektarynki, brzoskwinie, morele, mango, arbuzy, owoce suszone),
- produkty zbożowe (z żyta i pszenicy),
- świeże produkty mleczne (twaróg, serek mascarpone, ricotta, mleko (każde), jogurt, maślanka, śmietana),
- unikać należy niektórych orzechów (nerkowce, pistacje),
- „słodzidła” w tym: miód, syrop z agawy, syrop glukozowo-fruktozowy, słodziki,
- ograniczyć należy również wszystkie błonniki nierozpuszczlane w wodzie (pochodzące ze zbór pełnoziarnistych), gdyż mogą one dodatkowo drapać i drażnić jelito.
W diecie mogą pozostać takie produkty jak:
✔️ marchew, ogórki, seler, sałata, dynia, kabaczek, cukinia, słodkie ziemniaki, szczypior oraz w ograniczonych ilościach: pomidory, papryka, bakłażan;
✔️ zdrowe tłuszcze nierafinowane;
✔️ cytrusy (cytryny, grejpfruty, pomarańcze, mandarynki, banany, winogrona, kiwi, ananasy);
✔️ jagody, truskawki, borówki;
✔️ sery dojrzewające, masło;
✔️ mleko roślinne (migdałowe, ryżowe) – uwaga na składy;
✔️ jaja, ryby, mięso;
✔️ chleby bezglutenowe – uwaga na skład gotowców oraz indywidualne tolerowanie;
✔️ wiele osób toleruje orkisz więc można spróbować chlebek orkiszowy na zakwasie;
✔️ ryż, owies, komosa ryżowa;
✔️ niewielkie ilości orzechów (włoskie, migdały, makadamia);
✔️ nasiona (sezamu, pestki dyni, nasiona słonecznika);
✔️ słodkości (cukier kryształ, syrop klonowy, stewia);
W każdym przypadku, gdy udajemy się do sklepu po produkt gotowy należy zwrócić uwagę na skład tego produktu. Najbardziej popularne, niechciane dodatki to:
- sztuczne słodziki i syrop glukozowo-fruktozowy – wydaje mi się, że dodawane są do niemal każdego produktu na sklepowej półce… zaczynając od słodyczy, poprzez wędliny, na sosach, ketchupach i musztardach kończąc…
- cebula i czosnek – często występuje w mieszankach przypraw oraz składzie wędlin.
Drażliwe jelito należy uspokoić – zadbać o to, aby nie musiały „się denerwować” produktami łatwo fermentującymi, ale to nie wszystko co możemy zrobić!
✔️ Zadbaj też o to, aby w diecie znalazły się:
- Oleje pozytywnie wpływające na regenerację błon śluzowych układu pokarmowego. Już jedna łyżeczka oleju z wiesiołka dziennie daje widoczne rezultaty!
Tu znajdziesz najwyższej jakości olej z wiesiołka. - Błonniki śluzowe – niezwykle delikatne i cenne w przypadku kłopotów ze stanami zapalnymi i dysbiozą jelitową.
Tu najlepszym wyborem jest błonnik witalny - Buliony z kości szpikowych, długo gotowane – są bardzo zdrowe dla naszych jelit, a ich skład wpływa na odbudowę kosmków jelitowych.
- Dobrej jakości probiotyki najlepiej w formie płynnej, „żywej”.
- Koktajle warzywne (z dozwolonych warzyw).
✔️ Zadbajmy więc o higienę spożywania posiłków – zawsze w spokoju i o jednakowej porze, poprzedzone szklanką wody oraz bez udziału telefonu, telewizora czy komputera.
✔️ Wprowadźmy rozdzielność w posiłku, polegającą na nie jedzeniu jednocześnie wszystkich grup produktów. Do trawienia białek potrzeba innych soków trawiennych, niż do trawienia węglowodanów. Dlatego warto zapamiętać zasadę – jemy kaszę z warzywami lub mięso z warzywami.
Zdrówka!
Dodaj komentarz